CO TO JEST TANTIEMA?
Tantiemą nazywamy przysługujący twórcy udział w zyskach danej firmy, wykorzystującej jego prawa autorskie. Można to zobrazować na przykładzie zespołu muzycznego, którego piosenka jest emitowana w radiu. Za każdą taką emisję artyści otrzymują uregulowaną w umowie kwotę pieniędzy. Także pisarze za sprzedany pojedynczy egzemplarz książki dostają sumę uzgodnioną z wydawnictwem. Krótko mówiąc, tantiema to zarobek dla artysty za udostępnienie swojej twórczości.
ZAiKS
Ważną instytucją zarządzającą prawami autorskim jest Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Powstała w 1918 roku i od tego czasu chroni wszystkich zrzeszonych w niej twórców i ich prawa do czerpania korzyści ze swojego dorobku. Ważnym elementem przy negocjowaniu stawki za publikację materiału jest rozróżnienie na użytkowników oraz uprawnionych. Tymi pierwszymi są wszyscy wykorzystujący twórczość autora, np. radio, wydawnictwo, telewizja. Z kolei tymi drugimi są sami autorzy, którzy muszą otrzymać z tego powodu tantiemy, mogą również po śmierci przekazać to prawo do wynagrodzenia członkom swojej rodziny. Zapewnia im to ustawa z 1994 roku o prawie autorskim i prawie pokrewnym.
TANTIEMY W KORPORACJACH
Niektóre firmy postanawiają wypłacać dodatkowe wynagrodzenia swoim pracownikom za wkład w osiągnięty zysk. Ma to jednocześnie motywować ich do dalszego działania i większego przywiązania do przedsiębiorstwa.