black pug puppy on brown wooden chair

Dlaczego nuda jest potrzebna?

Co nuda może zrobić z człowiekiem?
Według badań nad trudnościami ze skupieniem się i relacji między nudą a myśleniem, jedno z nich dosyć mocno szokuje.


Uczestnicy owego badania zostali umieszczeni w pustym pokoju tylko z krzesłem i biurkiem. Na biurku zamontowany był przycisk, poprzez który badani mogli dostarczyć sobie delikatnie nieprzyjemnego impulsu elektrycznego.

Zadaniem uczestników było siedzenie i myślenie przez 15 minut.

Wyniki tego badania wprawiły w zdumienie, 25% kobiet i 67% mężczyzn dostarczyło sobie w ciągu tych 15 minut co najmniej jednego wstrząsu.

Nuda z pewnością bywa nieprzyjemna, to poczucie braku skupienia i wypoczynku. To przede wszystkim poczucie, że żadna z dostępnych opcji nie jest dla nas wystarczająco ciekawa.

W dzisiejszym świecie robimy wszystko, by uniknąć nudy. Odciągamy ją od siebie choćby stojąc w kolejce do kasy, czy w samochodzie na czerwonym świetle.
Wielu z nas jednak nie wie, że nuda nie będzie dla nas taka zła. Tylko 10% ludzi w Polsce spędza czas faktycznie się relaksując i myśląc.

Nuda to sygnał, że trzeba coś zmienić. Zmiany w wystroju pokoju, biura, czy nawet zmiana fryzury może przyczynić się do lepszego samopoczucia.

Nuda pobudza także kreatywność. Z pozoru nudne i rutynowe czynności mogą po czasie przynieść nieoczekiwany efekt. Wpadniemy na świetny pomysł, czy plan życiowy, lub biznesowy.

Nuda pomaga także w planowaniu i ustalaniu celów. Badania wykazują, że osoby zajmujące się nudnymi i rutynowymi czynnościami często rozmyślają na temat przeszłości. Odtwarzamy sceny, które się wydarzyły i rozmyślamy, jakie działania mogliśmy wtedy podjąć.
Nuda pomaga poukładaniu sobie w głowie celów, ale i zdobyciu motywacji do tej zmiany, do podjęcia właściwych kroków.